Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

WYCIECZKA DO KROSNA

W dniu: 29.11.2019r. odbyła się jednodniowa wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Krosna. W wycieczce uczestniczyło 28 uczniów z klasy III A i III B. Kierownikiem wycieczki była mgr Barbara Kapłon a opiekunami: mgr Anna Muszyńska i mgr Alicja Król. Po 4 godzinach zajęć dydaktycznych o godz. 12 00 uczniowie wyjechali do Centrum Dziedzictwa Szkła Krośnie. Po przyjeździe podziwiali pięknie odrestaurowany, zabytkowy Rynek.

                O godz. 14 00 dwaj hutnicy dokonali prezentacji plastycznej z próbkami rozgrzanego szkła.  Później uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których ozdabiali szklane bombki choinkowe, które  zabrali sobie do domu. Ponadto każdy wykonywał szklany medal za pomocą ogromnej pieczęci – pod opieką czujnych hutników.
                O 15 30  odbyło się dalsze zwiedzanie huty szkła z przewodnikiem. Uczniowie przeglądali się w krzywych zwierciadłach i zwiedzali ekspozycje oryginalnych dzieł sławnych artystów. Podziwiali szklane rzeźby, witraże, obrazy, szlifowane naczynia  szklane, szklane figurki. Podziwiali również kolorową sztukę użytkową i kolorowe szklane ściany. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli również krótki film dokumentalny o historii huty szkła w Krośnie i jej obecnej działalności. Zwiedzili również różnorodne pracownie artystyczne. Oglądali „na żywo” sztukę zdobniczą – wykonywaną przez artystów różnorodnymi technikami, wykonywanie witraży, szlifowanie szkła, tworzenie szklanych zabawek, kolorowych  postaci z bajek ze szkła.  Po zakupie pamiątek zwiedzili podziemia Rynku w Krośnie. W pięknie odrestaurowanych zabytkowych piwnicach uczniowie podziwiali nie tylko sztukę artystyczną, naukową i użytkową ale też  efekty specjalne wykorzystujące kolorowe szkło i nowoczesną technologię komputerową.
                Po wyjściu z podziemi uczniowie podziwiali przepiękny krośnieński Rynek nocą – oświetlony tysiącami kolorowych światełek.
                W odczuciu dzieci wycieczka była bardzo udana, ciekawa, zabawna, pełna radości i niesamowitych wrażeń.

Barbara Kapłon