Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Europejski Tydzień Kodowania

codeCodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu, ubiegły rok zakończyliśmy z wynikiem ponad 15 tysięcy inicjatyw i trzecim miejscem na podium. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. (www.gov.pl).

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w tym wydarzeniu - Europejski Tydzień Kodowania organizowany był dla dwóch grup wiekowych. Pierwsza grupa to uczniowie klas I – III, którzy rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem z wykorzystaniem programu Scratch. W trakcie zajęć uczniowie „uczyli kotka tańczyć”, wstawiali odpowiednie tło i tworzyli pierwsze skrypty. Na kolejnych zajęciach uczniom udało się stworzyć pierwszą grę – zabawę w chowanego w kosmosie.

Kolejna grupa wiekowa to uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka informatycznego i uczniowie klasy VIIIa.
Już w starożytności ludzie używali szyfrów do przesyłania tajnych wiadomości. Początkowo były one proste, jednak z biegiem czasu wprowadzano coraz bardziej skomplikowane metody szyfrowania. Dzisiaj większość szyfrów jest niemożliwa do odszyfrowania bez użycia komputerów i specjalistycznych maszyn. 

Uczniowie kółka informatycznego poznali kilka metod szyfrowania informacji. Zaczęli od szachownicy Polibiusza, później kodowali i odczytywali zaszyfrowane wiadomości używając szyfru Cezara oraz szyfru Ottendorfa (czyli książkowego). A na deser – szyfr czekoladka oraz prawdziwa czekoladka. Zajęcia zakończyły się udziałem w grze „Twierdza szyfrów”. Escape room opracowany przez p. M. Krzysztoń dostarczył uczniom wrażeńpodczas rozwiązywania zagadek informatyczno-logicznych.

Kosmiczne przygody z programowaniem
Uczniowie kółka informatycznego oraz uczniowie klasy 8a stworzyli w środowisku Scratch grę wzorowaną na „Space Invaders”. Pracę nad projektem rozpoczęli od przygotowania grafik (duszków i tła); następnie tworzyli skrypty dla Statku, Obcego, Pocisku i sceny. Zajęcia zakończyły się testowaniem stworzonej gry.