Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

Światowy dzień bez śmiecenia

dzie bez smieceniaDzień Bez Śmiecenia – edukacyjna kampania społeczna, w której poruszamy ważny temat świadomej segregacji odpadów i ekologicznego stylu życia

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów, współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na „drugie życie odpadów”, na to, do czego mogą zostać ponownie wykorzystane, co z nich powstaje w wyniku procesu recyklingu. Każdego roku wytwarzamy w Polsce ponad 13 mln ton odpadów. 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Według najnowszych badań  statystyczny Polak segreguje niewiele ponad 10 kg odpadów, podczas gdy np. Niemiec kilka razy więcej. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki Pet, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.

Nie śmiecić się nie da – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie. Trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych.

O tym, że śmieci należy wyrzucać do kosza wiedzą już maluchy w przedszkolu. Jednak, czy każdy z nas pamięta o tym jak wyglądają zasady segregowania odpadów? Przypomnijmy sobie.

Szkolny Klub Ekologiczny.

Zasady segregacji smieci tablica instrukcja A2