Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

„Filtrujemy dla Bałtyku”

batykDo Bałtyku co roku trafiają setki ton plastikowych śmieci. „Filtrujemy dla Bałtyku” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem współczesnego świata – wszechobecny plastik. Z tym problemem borykają się nie tylko odległe, egzotyczne kraje czy oceany. To również nasz lokalny problem, dlatego chcemy zwrócić na niego uwagę. Czas, aby zadbać o Bałtyk, bo to jedyne morze, do którego mamy dostęp i do którego za pośrednictwem rzek trafiają zanieczyszczenia z całej Polski.

W trakcie zbiórek 3 GZ „Szare Wiewiórki” zwróciła uwagę na to, jakie konsekwencje ma nadmiar odpadów dla Bałtyku. Plastik, puszki, szkło – to najczęściej spotykane na plażach i w wodach Bałtyku śmieci, za które to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni.
To właśnie, naturalna ciekawość świata, wrażliwość i empatia cechująca wiek dziecięcy sprawią, że dobro Bałtyku i mieszkających w nim stworzeń przekona dzieci i młodzież do zmiany nawyków już od najmłodszych lat.

Wspólnie we własnym domu,  możemy  zadbać o zmniejszenie ilości plastikowych śmieci w Bałtyku na przykład poprzez:
• picie wody kranowej filtrowanej w dzbankach lub butelkach wielorazowego użytku z filtrem
• zastąpienie jednorazowych plastikowych słomek, naczyń, sztućców, opakowań takimi wielorazowego użytku lub biodegradowalnymi
• zastąpienie reklamówek i woreczków jednorazowych materiałowymi torbami i siatkami.
To wszystko ma ogromny wpływ na ilość odpadów w Bałtyku, a może być robione wszędzie, w każdej części Polski.
Przez takie proekologiczne rozwiązania chcemy, budować właściwe postawy od najmłodszych lat!