Zespół Szkół nr 1 w Jodłowej

header zs1

"Szare Wiewiórki" i "Młode Jodełki" na Wisowej...

20171028 222938W październikowy weekend (27 – 19.10.2017) zuchy z 3 GZ „Szare Wiewiórki” oraz PDH „Młode Jodełki” zebrały się w SP Nr 3 w Jodłowej – Wisowej  na jesiennym biwaku nazwanym Jesieniowiskiem.

                Po zakwaterowaniu się zuchów i harcerzy odwiedził  ratownik medyczny p. Andrzej Dudek, który przeprowadził z dziećmi zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z zachowaniem się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z uczestników miał okazję ćwiczyć sztuczne oddychanie na fantomie. A po zdanym egzaminie z pierwszej pomocy  każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

                W sobotę uczestnicy biwaku wyruszyli na cmentarz żydowski znajdujący się w wisowskim lesie. Tam p. Aneta Janaś przybliżyła dzieciom wojenną historię Żydów, zwyczaje związane z pochówkiem oraz zachowaniem się na cmentarzu żydowskim. Zuchy i harcerze uprzątnęli teren wokół macew, starając się także odczytać napisy na nich umieszczone lub rozpoznać znaczenie różnych symboli. W drodze powrotnej mieli oni za zadanie zbierać jak najciekawsze i najokazalsze dary jesieni.  Po pysznym obiedzie przyszedł czas na tworzenie wierszy o tematyce jesiennej oraz stworzenie obrazów z zebranych liści, szyszek, traw, patyków itp.

                W sobotni wieczór podczas gdy harcerze ćwiczyli musztrę oraz uczyli się piosenek harcerskich, młodsi przechodziły próbę zucha. Do wykonania było wiele zadań m.in. pokolorowanie znaczka zucha, ułożenie Prawa Zucha czy przejścia próby odwagi, sprytu i wyparzania języka.  12  obecnych  zuchów z klas 2 i 3 złożyło, w obecności kadry i instruktorów ZHP Bernadetty Bańdur oraz Piotra Bańdura, Obietnicę Zucha. Przymocowali też do totemu gromady symboliczną tasiemkę z własnym imieniem i nazwiskiem oraz otrzymali Legitymację Zucha.  Obecne nowe zuchy otrzymały koszulki i chusty gromady a wszyscy harcerze otrzymali nowe – zielone chusty harcerskie. Na drużynową Próbnej Drużyny Harcerskiej powołano Anetę Janaś.

                Ostatni dzień biwaku rozpoczął się wspólnym śniadaniem i wyjściem na Mszę Św. do kaplicy w Wisowej. Pakowanie się, porządkowanie szkoły i apel zakończyły trzydniowy biwak.